Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Λογότυπος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής

Διοικητικοί/-ές υπάλληλοι στον τομέα της στατιστικής

man doing statistics on his laptop

Διαθέτετε πείρα στον τομέα της στατιστικής; Θα θέλατε να ξεκινήσετε διεθνή σταδιοδρομία στο πλαίσιο μιας πολυπολιτισμικής και πολύμορφης ομάδας; Εάν ναι, διαβάστε παρακάτω.

Η ΕΕ αναζητά επαγγελματίες υψηλής ειδίκευσης στον τομέα των δεδομένων και της στατιστικής, καθώς και στον τομέα της μακροοικονομικής στατιστικής. Οι επιτυχόντες υποψήφιοι και οι επιτυχούσες υποψήφιες θα προσληφθούν στους διοικητικούς βαθμούς AD 6 και AD 7, αντίστοιχα.

Τα κύρια καθήκοντά σας θα ποικίλλουν ανάλογα με τον τομέα που θα επιλέξετε. Επισημαίνεται ότι μπορείτε να υποβάλετε αίτηση μόνο για έναν από τους παρακάτω τομείς:

Τομέας 1 – Δεδομένα και στατιστική: Τα τυπικά σας καθήκοντα εμπίπτουν σε έναν από τους δύο κύριους τομείς:

  • Μεθοδολογία και παραγωγή επίσημων στατιστικών

ή

  • Επιστήμη δεδομένων για επίσημες στατιστικές.

Τομέας 2 — Μακροοικονομική στατιστική Τα τυπικά σας καθήκοντα εμπίπτουν σε έναν από τους δύο κύριους τομείς:

  • Εθνικοί λογαριασμοί, στατιστική τιμών και ισοζύγιο πληρωμών

ή

  • Στατιστική δημόσιων οικονομικών και στατιστική σχετικά με τη διαδικασία υπερβολικού ελλείμματος.

Λεπτομερείς πληροφορίες σχετικά με τα συγκεκριμένα καθήκοντα που αναμένεται να ασκούν οι επιτυχόντες και οι επιτυχούσες περιλαμβάνονται στην προκήρυξη του διαγωνισμού (βλ. Παράρτημα ΙΙ — Τυπικά καθήκοντα).

ΠΟΛΥΜΟΡΦΙΑ & ΕΝΤΑΞΗ

Ως εργοδότης, τα θεσμικά όργανα και οι οργανισμοί της ΕΕ προσφέρουν μια κοινότητα εμπειρογνωσίας και πληθώρα ευκαιριών για τη διεύρυνση της προσωπικής και της επαγγελματικής σας εξέλιξης. Οι πολυπολιτισμικές, διεθνείς και μεικτές ομάδες που συνθέτουν τη δημόσια διοίκηση της ΕΕ συνεργάζονται για να βελτιώσουν τη ζωή 450 περίπου εκατομμυρίων πολιτών της ΕΕ και άλλων ανθρώπων στον κόσμο.

Τα θεσμικά όργανα και οι οργανισμοί της ΕΕ για τους οποίους εργάζεται η EPSO είναι προσηλωμένα στην πολυμορφία και την ένταξη. Επιδιώκουν ενεργά την πολυμορφία και προωθούν την ένταξη όσον αφορά το προσωπικό τους. Συνεπώς, η EPSO ενθαρρύνει ενεργά την υποβολή αιτήσεων από πρόσωπα που διαθέτουν τα αναγκαία προσόντα και προέρχονται από διαφορετικά περιβάλλοντα και από την ευρύτερη δυνατή γεωγραφική βάση μεταξύ των κρατών μελών της ΕΕ. Ανακαλύψτε περισσότερα για την πολυμορφία και την ένταξη στα θεσμικά όργανα και τους οργανισμούς της ΕΕ σε αυτή την ειδική ιστοσελίδα.

Έχετε τα απαιτούμενα προσόντα;

  • Για να υποβάλετε αίτηση, πρέπει να είστε υπήκοος της ΕΕ και να απολαμβάνετε όλα τα δικαιώματα των πολιτών της ΕΕ.
  • Πρέπει να έχετε άριστη γνώση μίας από τις επίσημες γλώσσες της ΕΕ και ικανοποιητική γνώση μιας διαφορετικής επίσημης γλώσσας της ΕΕ.

  • Επίσης, πρέπει να διαθέτετε:

Για τον τομέα 1 — Δεδομένα και στατιστική (AD 6):

  • πανεπιστημιακό τίτλο σπουδών τουλάχιστον τριετούς φοίτησης στους τομείς της στατιστικής, των οικονομικών, των μαθηματικών, της μετρολογίας, της δημογραφίας, της πληροφορικής, της επιστήμης των υπολογιστών, της φυσικής, της επιχειρησιακής έρευνας, της μηχανικής, των κοινωνικών επιστημών, της κοινωνιολογίας, της διοίκησης επιχειρήσεων, των οικονομικών, ακολουθούμενο από τετραετή τουλάχιστον σχετική επαγγελματική πείρα.

    *Η απαίτηση για την εκπαίδευση των υποψηφίων θεωρείται ότι εκπληρώνεται εάν διαθέτουν πανεπιστημιακό τίτλο σπουδών σε διαφορετικό τομέα, αλλά έχουν ολοκληρώσει ετήσιο κύκλο ακαδημαϊκών σπουδών και έχουν αποκτήσει πτυχίο σε έναν από τους προαναφερόμενους τομείς, υπό την προϋπόθεση ότι οι σπουδές αυτές θεωρούνται ισοδύναμες με πανεπιστημιακές σπουδές διάρκειας τουλάχιστον τριών ετών (π.χ. σπουδές για αλλαγή κατεύθυνσης).

ή

  • πανεπιστημιακό τίτλο σπουδών τουλάχιστον τετραετούς φοίτησης σε έναν από τους προαναφερόμενους τομείς, ακολουθούμενο από τριετή τουλάχιστον σχετική επαγγελματική πείρα.

    *Η απαίτηση για την εκπαίδευση των υποψηφίων θεωρείται ότι εκπληρώνεται εάν διαθέτουν πτυχίο ανώτατης εκπαίδευσης (μεταπτυχιακό, διδακτορικό ή ισοδύναμο) σε έναν από τους προαναφερόμενου τομείς, ανεξάρτητα από τον τομέα των προηγούμενων σπουδών που έχουν ολοκληρώσει οι υποψήφιοι/υποψήφιες.

ή

  • πανεπιστημιακό τίτλο σπουδών τουλάχιστον τριετούς φοίτησης σε τομέα διαφορετικό από τους προαναφερόμενους, ακολουθούμενο από τουλάχιστον εξαετή σχετική επαγγελματική πείρα.

Για τον τομέα 2 — Μακροοικονομική στατιστική (AD 7):

  • πανεπιστημιακό τίτλο σπουδών τουλάχιστον τριετούς φοίτησης στη στατιστική, στα μαθηματικά, στα οικονομικά ή στη διοίκηση επιχειρήσεων, ακολουθούμενο από επταετή τουλάχιστον σχετική επαγγελματική πείρα.

    *Η απαίτηση για την εκπαίδευση των υποψηφίων θεωρείται ότι εκπληρώνεται εάν διαθέτουν πανεπιστημιακό τίτλο σπουδών σε διαφορετικό τομέα, αλλά έχουν ολοκληρώσει ετήσιο κύκλο σπουδών διάρκειας και έχουν αποκτήσει πτυχίο σε έναν από τους ακόλουθους τομείς: γενική στατιστική μεθοδολογία, συμπεριλαμβανομένων των μαθηματικών μεθόδων επίσημων στατιστικών· μακροοικονομική στατιστική· δημοσιονομική στατιστική, υπό την προϋπόθεση ότι οι σπουδές αυτές θεωρούνται ισοδύναμες με πανεπιστημιακές σπουδές διάρκειας τουλάχιστον τριών ετών (π.χ. σπουδές για αλλαγή κατεύθυνσης)

ή

  • πανεπιστημιακό τίτλο σπουδών τουλάχιστον τετραετούς φοίτησης σε έναν από τους προαναφερόμενους τομείς, ακολουθούμενο από εξαετή τουλάχιστον σχετική επαγγελματική πείρα.

ή

  • πανεπιστημιακό τίτλο σπουδών τουλάχιστον τριετούς φοίτησης σε τομέα διαφορετικό από τους προαναφερόμενους, ακολουθούμενο από τουλάχιστον οκταετή σχετική επαγγελματική πείρα.

Οι υποψήφιοι και οι υποψήφιες μπορούν να επιλέξουν ελεύθερα δύο από τις 24 επίσημες γλώσσες της ΕΕ για τις δοκιμασίες. Μόλις οι επιτυχόντες υποψήφιοι και οι επιτυχούσες υποψήφιες συμπεριληφθούν σε πίνακα επιτυχόντων, οι υπηρεσίες πρόσληψης των θεσμικών οργάνων και οργανισμών της ΕΕ που ενδιαφέρονται για το προφίλ τους μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί τους για στοχευμένες συνεντεύξεις πρόσληψης. Οι εν λόγω συνεντεύξεις, καθώς και κάθε άλλη σχετική διαδικασία, βρίσκονται εκτός της διαδικασίας επιλογής που διεξάγει η EPSO. Οι συνεντεύξεις πρόσληψης διεξάγονται από τις αρμόδιες υπηρεσίες πρόσληψης συνήθως στα αγγλικά και/ή στα γαλλικά. Κατά τη διάρκεια των συνεντεύξεων μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν και άλλες γλώσσες, με βάση τις ανάγκες των υπηρεσιών πρόσληψης και τις γνώσεις που έχουν δηλώσει οι υποψήφιες και οι υποψήφιοι στις αιτήσεις τους.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις απαιτήσεις θα βρείτε στην προκήρυξη του διαγωνισμού που δημοσιεύεται παρακάτω, στη σελίδα υποβολής αιτήσεων.

Η περίοδος υποβολής αιτήσεων αρχίζει στις 11 Ιουνίου 2024 και λήγει στις 16 Ιουλίου 2024, στις 12:00 το μεσημέρι, ώρα Βρυξελλών.