Przejdź do treści
Symbol graficzny Komisji Europejskiej

Nowy model konkursów – będą krótsze, sprawniej organizowane i bardziej przystępne!

On 31 January, EPSO’s governing body, the interinstitutional Management Board, decided to drop oral tests from EPSO’s selection procedures, as part of a fundamental rethink of the current selection process.

Competitions will put greater emphasis on candidates’ qualifications and on a set of written tests, all to be conducted in one testing session. All tests will be done online via remotely proctored testing.

With a ‘competition phase’ based exclusively on written tests, it will be possible for EPSO to strive to reduce competition timelines to just 6 months, and, eventually, less.

Following the competition, the selection board will draw up the reserve list containing the names of the successful candidates. The list is made available to the EU institutions and bodies for recruitment purposes.

The first competition under the new competition model was published on 22 June 2023 (Economics). Regular updates are available on EPSO’s website: Upcoming selection procedures | EU Careers (europa.eu), (we invite you to subscribe to this page to receive notifications).

Znika tzw. ocena zintegrowana i związane z nią egzaminy ustne, które organizowano od 2010 r.

Kompetencje ogólne kandydatów będą sprawdzane podczas rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzanej przez służby prowadzące rekrutację w danej instytucji UE już po opublikowaniu listy rezerwowej. Decyzja o tym, kogo zatrudnić, należy wyłącznie do danej instytucji.

Szybkość: celem jest 6-miesięczny, a docelowo jeszcze krótszy cykl trwania konkursów otwartych, licząc od publikacji ogłoszenia do sporządzenia listy rezerwowej.

Sprawność: wszystkie testy będą przeprowadzane zdalnie w ramach jednej sesji egzaminacyjnej, a więc każdemu kandydatowi zajmą tylko jeden dzień.

Nowoczesność: egzaminowanie zdalne jest szybsze, bardziej elastyczne, odpowiada dzisiejszej cyfrowej rzeczywistości, jest bardziej ekologiczne i łatwiej dostępne dla większości kandydatów, niezależnie od miejsca pobytu.

Przejrzystość: źródła wykorzystane do stworzenia testu wiedzy o UE stosowanego w konkursach o profilu ogólnym zostaną wcześniej opublikowane na stronie EPSO, co wyrówna szanse kandydatów.

Jakość: laureaci konkursu organizowanego według nowego modelu mają zadowalające zdolności poznawcze, najlepszą wiedzę w dziedzinie konkursu oraz najlepsze umiejętności w zakresie komunikacji pisemnej i redagowania tekstów. Mają odpowiedni dyplom lub doświadczenie zawodowe.

Jasne kompetencjenadal obowiązują ramy kompetencji przyjęte przez EPSO w kwietniu 2022 r.

Różnorodność: dzięki krótszym, sprawniej organizowanym i bardziej przystępnym procedurom EPSO ma nadzieję zainteresować konkursami bardziej zróżnicowaną pulę kandydatów.

Testy sprawdzające rozumienie tekstu pisanego, operowanie danymi liczbowymi i myślenie abstrakcyjne

Testy sprawdzające rozumienie tekstu pisanego, operowanie danymi liczbowymi i myślenie abstrakcyjne są nadal częścią procedur naboru. Zazwyczaj miejsce w rankingu, uzależnione od wyniku, nie będzie istotne. Wystarczy, że kandydat zdobędzie niezbędne minimum punktów. W zależności od konkursu każdej z tych trzech umiejętności może zostać przypisana inna waga.

Test wiedzy o UE w konkursach ogólnych
Test wielokrotnego wyboru związany z dziedziną konkursu w konkursach specjalistycznych – miejsce w rankingu, uzależnione od wyniku, jest istotne

Na przykład w teście wiedzy o UE nacisk zostanie położony na pytania merytoryczne związane z funkcjonowaniem UE, jej polityką i procedurami.

Kandydaci będą mieli możliwość sprawdzenia w internecie źródeł wykorzystanych do stworzenia testu, dzięki czemu będzie on przystępny nawet dla osób, które nigdy nie studiowały integracji europejskiej na uniwersytecie ani nie pracowały w tej dziedzinie. Materiały źródłowe wykorzystane do stworzenia testu zostaną udostępnione w momencie publikacji ogłoszenia o konkursie.

EPSO nie będzie udostępniać materiałów źródłowych dotyczących testów wielokrotnego wyboru związanych z dziedziną konkursu w konkursach specjalistycznych.

Studium przypadku

W niektórych konkursach stosowane będzie studium przypadku, którego celem jest ocena umiejętności w zakresie komunikacji pisemnej (umiejętności redagowania tekstów).

Test pisemny

W związku z decyzją EPSO o stosowaniu w konkursach wszystkich 24 języków urzędowych UE, od 2024 r. w procedurach naboru pojawi się nowy rodzaj testów: test pisemny, mający na celu ocenę umiejętności komunikacji pisemnej. Test pisemny zastąpi studium przypadku*.

Termin „test pisemny” obejmuje trzy rodzaje testów, które będą stosowane przez EPSO zgodnie z potrzebami służb prowadzących rekrutację w każdym konkursie:

  1.        test pisemny, dotyczący dziedziny konkursu, który ocenia wyłącznie umiejętność komunikacji pisemnej
  2.        test pisemny związany z dziedziną konkursu, który ocenia umiejętność komunikacji pisemnej oraz  wiedzę w dziedzinie konkursu
  3.        esej na temat kwestii związanych z UE, który ocenia wyłącznie umiejętność komunikacji pisemnej.

Kandydaci będą musieli rozwiązać zadania testowe w oparciu o otrzymane od EPSO dokumenty związane z dziedziną konkursu, zgodnie z ogłoszeniem o konkursie.

Test pisemny nie jest testem znajomości języka. Umiejętności kandydatów będą oceniane na podstawie wymienionych poniżej podstawowych kryteriów. Są to elementy uwzględniane przez osoby sprawdzające testy przy ocenie danej kompetencji.

Podstawowe kryteria oceny umiejętności komunikacji pisemnej:

Kandydat:

  • pisze zwięźle, bez zbędnych słów i zdań
  • przedstawia temat w zrozumiały sposób
  • dostosowuje swój tekst do wskazanego odbiorcy i przeznaczenia tekstu
  • podczas wykonywania zadania wykorzystuje otrzymane informacje
  • tworzy tekst o logicznej strukturze.

*Studium przypadku będzie nadal stosowane w niektórych trwających konkursach.

Test umiejętności cyfrowych

W przypadku niektórych konkursów wprowadzony zostanie test umiejętności cyfrowych, w odpowiedzi na potrzeby instytucji i organów UE obsługiwanych przez EPSO.

  • Publication of the Notice of Competition

  • Self-assessment of eligibility via Experience Assessment Survey Instrument (EASI)*, followed by application

  • Reasoning skills tests on a pass/fail basis

  • EU knowledge test for generalist competitions or Field-related Multiple-choice Questionnaire (FRMCQ) for specialist competitions - ranked

  • Digital skills test (when applicable)

  • Case study (assesses drafting skills) corrected only for those with the best results in EU knowledge or FRMCQ

  • Written test aimed at assessing, mainly, the candidates' written communication skills. For more information, please visit our dedicated page

  • Eligibility checks at an appropriate stage (final verification before placing on the Reserve List; checking of second language, if necessary)

  • Reserve List (database of successful candidates, published by EPSO at the end of each competition, used by EU institutions for their specific recruitment needs)

  • ‘Single ‘Request for Review’ window – Candidates have the option to request a review of the decision establishing their test results if they believe there has been a material error or a breach of the competition procedure rules, which may impact the results of the selection process. This request can only be done once, in line with the procedures contained in the notice of competition.

* EASI is a tool aimed at providing optional feedback to interested candidates to help them understand better their likelihood of admission (eligibility) to a competition, based on their qualifications and professional experience, compared to the requirements laid down in the Notice of Competition.

The feedback will only be shared with candidates themselves and will not be shared with any member of the Selection Board.