Ugrás a tartalomra
Az Európai Bizottság logója

Tanácsos a statisztika területén

man doing statistics on his laptop

Ön rendelkezik szakmai tapasztalattal a statisztika területén? Nemzetközi karrierre vágyik, és szívesen dolgozna multikulturális, sokszínű csapatban? Ha igen, érdemes elolvasnia az alábbi információkat.

Az EU magasan képzett szakembereket keres az adatok és statisztika, valamint a makrogazdasági statisztikák területén. A sikeres pályázók AD 6, illetve AD 7 besorolási fokozatba nyerhetnek felvételt.

A felvett munkatársak feladatai a kiválasztott területtől függenek. Felhívjuk figyelmét, hogy az alábbi szakterületek közül csak egyre jelentkezhet:

1. szakterület – adatok és statisztika: A szokásos feladatok a következő két fő szakterület egyikébe tartoznak:

  • a hivatalos statisztika módszertana és előállítása

vagy

  • a hivatalos statisztikában alkalmazott adattudomány.

2. szakterület – makrogazdasági statisztikák A szokásos feladatok a következő két fő szakterület egyikébe tartoznak:

  • nemzeti számlák, árstatisztikák és fizetési mérlegek

vagy

  • kormányzati pénzügyi statisztikák és túlzotthiány-eljárással kapcsolatos statisztikák.

A sikeres pályázók konkrét feladatairól a versenyvizsga-felhívás II. melléklete (Szokásos feladatkörök) szolgál bővebb információkkal.

SOKSZÍNŰSÉG ÉS BEFOGADÁS

A felvett pályázók az uniós intézményeknél és szerveknél olyan szakértői közösség tagjaivá válnak, amely sokrétű lehetőséget nyújt számukra a személyes és szakmai fejlődésre. Az uniós közszolgálat munkatársai multikulturális, nemzetközi és sokszínű csapatok részeként látják el feladataikat, és azon dolgoznak, hogy javítsák az EU-ban élő kb. 450 millió polgár, valamint a világ más tájain élő emberek életkörülményeit.

Azok az uniós intézmények és szervek, amelyeket az EPSO kiszolgál, elkötelezettek a sokszínűség és a befogadás mellett. Aktívan törekednek a sokszínűségre, és előmozdítják a befogadást az alkalmazottaik körében. Az EPSO ezért kifejezetten támogatja a különböző háttérrel rendelkező és földrajzi szempontból az uniós tagállamok lehető legszélesebb körét képviselő, megfelelően képzett pályázók jelentkezését. Az uniós intézmények és szervek sokszínűséggel és befogadással foglalkozó weboldalán még többet megtudhat erről a témáról.

Jelentkezési feltételek

  • A versenyvizsgára azok az uniós polgárok (az uniós országok állampolgárai) jelentkezhetnek, akik szabadon gyakorolhatják az uniós polgárokat megillető jogokat.
  • A pályázóknak a hivatalos uniós nyelvek egyikét alaposan, egy másik hivatalos uniós nyelvet pedig kielégítően kell ismerniük.

  • További követelmények:

Az 1. szakterület – adatok és statisztikák (AD 6) esetében:

  • legalább hároméves felsőfokú tanulmányoknak megfelelő végzettség a statisztika, a pénzügy, a matematika, a metrológia, a demográfia, az informatika, a számítástechnika, a fizika, az operatív kutatás, a mérnöki tudományok, a társadalomtudományok, a szociológia, a vállalati ügyvitel, a közgazdaságtan területén, és azt követően szerzett legalább négyéves releváns szakmai tapasztalat.

    *A tanulmányi követelmény teljesítettnek minősül, ha a pályázó egy másik szakterületen szerzett felsőfokú diplomát, de azt követően a fent felsorolt szakterületek valamelyikén elvégzett egy legalább egy tanévig tartó felsőfokú képzést és ott oklevelet szerzett. E képzés akkor vehető figyelembe, ha a szóban forgó tanulmányok egyenértékűnek minősülnek a legalább hároméves felsőfokú tanulmányokkal (pl. átképző tanulmányok).

vagy

  • legalább négyéves felsőfokú tanulmányoknak megfelelő végzettség a fent említett szakterületek valamelyikén, továbbá azt követően szerzett legalább három év releváns szakmai tapasztalat.

    *Az oktatási követelmény teljesítettnek minősül, ha a pályázó a fent említett területek valamelyikén magas szintű diplomával (mesterfokozatú diplomával, doktori fokozattal vagy azzal egyenértékű diplomával) rendelkezik, függetlenül a pályázó által elvégzett korábbi tanulmányok területétől.

vagy

  • a fent említettektől eltérő szakterületen szerzett, legalább hároméves felsőfokú tanulmányokat igazoló oklevél, és azt követően szerzett legalább hat év releváns szakmai tapasztalat.

A 2. szakterület – makrogazdasági statisztikák (AD 7) esetében:

  • legalább hároméves felsőfokú tanulmányoknak megfelelő végzettség a statisztika, a matematika, a közgazdaságtan vagy a vállalati ügyvitel területén, továbbá azt követően szerzett legalább hétéves releváns szakmai tapasztalat.

    *Az oktatási követelmény teljesítettnek minősül, ha a pályázó egy másik szakterületen szerzett felsőfokú diplomát, de azt követően elvégzett egy legalább egy tanévig tartó felsőfokú képzést és ott oklevelet szerzett a következő szakterületek valamelyikén: általános statisztikai módszertan, beleértve a hivatalos statisztika matematikai módszereit; makrogazdasági statisztikák; költségvetési statisztikák. E képzés akkor vehető figyelembe, ha a szóban forgó tanulmányok egyenértékűnek minősülnek a legalább hároméves felsőfokú tanulmányokkal (pl. átképző tanulmányok).

vagy

  • legalább négyéves felsőfokú tanulmányoknak megfelelő végzettség a fent említett szakterületek valamelyikén, továbbá azt követően szerzett legalább hat év releváns szakmai tapasztalat.

vagy

  • legalább hároméves felsőfokú tanulmányoknak megfelelő végzettség a fent említett szakterületek valamelyikén, továbbá azt követően szerzett legalább nyolcéves releváns szakmai tapasztalat.

A pályázók szabadon megválaszthatják, hogy a vizsgákat az EU 24 hivatalos nyelve közül melyik két nyelven kívánják letenni. A tartaléklistára való felkerülést követően az uniós intézmények és szervek munkaerő-felvételi szolgálatai célzott felvételi interjúk céljából kapcsolatba léphetnek majd az őket érdeklő profilú sikeres pályázókkal. Az ilyen interjúk és az ezekhez kapcsolódó eljárások kívül esnek az EPSO által lefolytatott kiválasztási eljáráson. A felvételi interjúkat az illetékes munkaerő-felvételi szolgálatok általában angol és/vagy francia nyelven folytatják le. A felvételi szolgálatok igényei és a pályázók által a jelentkezésben feltüntetett ismeretek alapján az interjúk során más nyelvek is használhatók.

A követelményekről részletesen az alábbi jelentkezési felületen elérhető versenyvizsga-felhívásból tájékozódhat.

A jelentkezési időszak 2024. június 11-én kezdődik és 2024. július 16-án, brüsszeli idő szerint déli 12 órakor ér véget.